Boho dla zuchwałych.

 

W tym sezonie po raz kolejny na światowych wybiegach królował styl Boho. Najbardziej letni, słoneczny trend, który co roku przechodzi metamorfozę, dzięki czemu zachowuje świeżość i na nowo zachwyca już kolejne lato . Nie każdy trend jest tak elastyczny i zmienny, dlatego niektóre z nich „żyją” tylko przez jeden sezon. Jak to się stało, że po raz kolejny świat mody oszalał na punkcie Boho?


Nazwa Boho jest skrótem od słowa Bohema, którym określa się środowisko tzw. Cyganerii Artystycznej. Często moda Boho mylona z ruchem Hippie, choć nie ogranicza się wyłącznie do tego zjawiska. Bohema to szersze pojęcie dla środowisk twórczych, awangardowych, łamiących konwenanse społeczne. To określenie dla ludzi wolnych, niezależnych i zbuntowanych. Słowo La Boheme pojawiło się w naszej kulturze na długo przed ruchem hipisów, w czasach Modernizmu – i prędko zyskało dużą popularność wśród artystów francuskiego świata sztuki. Cyganeria stała się znów popularnym zjawiskiem w latach 70-tych XX wieku, za sprawą ruchu kontrkultury, zwanego też hippie. Młodzi ludzie kontestujący system polityczny, kult pieniądza i plany zbrojeniowe USA, ze stroju uczynili swój manifest. Każdy drobiazg składający się na ubranie symbolizował sprzeciw wobec kultury konsumpcjonizmu: drewniane lub kamienne koraliki, hafty ludowe, frędzle, spodnie dzwony, maxi sukienki, mini szorty to tylko niektóre z cech rozpoznawczych tego stylu. Przesłaniem mody hipisowskiej był powrót do natury (naturalne materiały: bawełna, wełna, skóry, futra, chodzenie boso, rezygnacja z obcasów u kobiet, długie włosy zarówno u kobiet jak i u mężczyzn)), powrót do tradycyjnego rzemiosła (hafty ludowe, patchwork, szydełkowanie itp.), oraz powrót do mody retro („babcine” bluzki ze stójką, długie spódnice i sukienki, koronki). Nieodłącznym elementem stroju hipisów były symbole antywojenne i psychodeliczna ornamentyka, nawiązująca do bardzo popularnego w latach 70-tych narkotyku LSD. Styl Hippisów, początkowo określany jako „antymoda”, szybko zdobył ogromną popularność i stał się częścią mody mainstreamowej.


Styl Boho dziś stanowi ważna część naszej kultury, ale nie powiela dokładnie przesłania i ideologii hipisów, dlatego nie powinien być wyłącznie z nią utożsamiany. Pozostaje manifestacją wolności i łamania konwenansów, jest już stylem samym w sobie, wzbogacanym nieustannie o nowe konteksty. Moda ta w założeniu silnie opiera się na podkreślaniu indywidualności, dlatego jest tak zmienna i pojawia się w różnych kontekstach. Obecnie łączy w sobie takie elementy, jak: hippie, orient, rock festiwal, western, retro, romantyzm, etno i luz surferów. Sukces stylu Boho polega na dowolności łączenia różnych elementów- im oryginalniej, tym lepiej. Poznaj „składniki” tego gorącego trendu i miksuj je w dowolny sposób, aby podkreślić swój charakter, indywidualność i …typ urody. Pamiętaj: zestawienie ze sobą dwóch- trzech inspiracji da dużo ciekawszy efekt niż trzymanie się sztywno jednego stylu. Wyraź swoją wolność! Na tym polega Boho
Zainspiruj się, mieszaj elementy różnych stylów, znajdź swój sposób na boho. Ten styl, jak żaden inny, pozwala wyrazić osobowość.

Poradniki

Temat miesiąca

Nasze rankingi